Jakie jest najlepsze miejsce zamieszkania dla osób starszych?

Jakie jest najlepsze miejsce zamieszkania dla osób starszych?

Dlaczego wbrew powszechnym opiniom mieszkanie w małym, dostosowanym mieszkaniu może być korzystniejsze dla osób starszych niż mieszkanie w dużym domu jednorodzinnym lub w zbyt dużym mieszkaniu? W tym artykule znajdziesz wyjaśnienie. Kontynuujemy cykl publikacji „Mieszkać wygodnie znaczy żyć godnie” zainicjowany przez Fundację ReVitaLife, który dotyczy warunków mieszkania seniorów.

Obserwujemy, że powtarzane jak mantra powiedzenie „starych drzew się nie przesadza” traci na aktualności. Coraz więcej osób starszych decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, aby cieszyć się większym bezpieczeństwem i wygodą – zwłaszcza gdy to środowisko już nie odpowiada ich potrzebom ani nie pozwala w pełni cieszyć się życiem na emeryturze.

Co mówią statystyki?

Według statystyk blisko 40% seniorów w naszym kraju mieszka w domach jednorodzinnych. Średnia powierzchnia mieszkania zajmowanego przez seniora mieszkającego w pojedynkę to ok. 60 m², a w przypadku pary seniorów – ok. 80 m². Przestrzenie, które niegdyś służyły wieloosobowym rodzinom, często stają się zbyt duże dla samotnych osób. Mogą być również trudne do ogrzania i utrzymania w nich porządku czy generować wysokie koszty czynszu i mediów. To wszystko sprawia, że osoby starsze czują się przytłoczone codziennymi obowiązkami związanymi z utrzymaniem domu lub mieszkania.

Mniejsze wymagania związane z utrzymaniem

Osoby w podeszłym wieku nie chcą już się martwić o remonty i codzienne obowiązki domowe. W przypadku domów jednorodzinnych konieczność regularnego dbania i konserwacji może stać się dużym obciążeniem zarówno pod względem sił, czasu, jak i budżetu. Zamieszkanie w mniejszym apartamencie pozwala na znaczne ograniczenie takich obciążeń, co pozwala seniorom cieszyć się życiem na emeryturze, zamiast martwić o utrzymanie domu.

Większe bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to jedna z kluczowych kwestii, na którą seniorzy zwracają uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania. Zamieszkanie w odpowiednio wyposażonym, monitorowanym, chronionym budynku gwarantuje znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Całodobowa ochrona, systemy monitoringu oraz kontrolowany dostęp zmniejszają ryzyko włamań i innych incydentów. W przypadku nagłych zdarzeń lub zagrożenia zdrowia i życia pomoc znajduje się na miejscu, więc można na nią szybko liczyć.

Wyeliminowanie barier architektonicznych przyczynia się przede wszystkim do wzrostu poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych – najwięcej upadków groźnych dla seniorów zdarza się w miejscu ich zamieszkania, gdy potykają się o progi, dywany lub tracą równowagę na śliskich podłogach.

Wiele udogodnień

Mieszkania z serwisem oferują wiele udogodnień, które mogą znacznie poprawić jakość życia osób starszych. Dostęp do usług, takich jak dostarczanie zakupów, pomoc medyczna, możliwość zamówienia pomocy domowej, a także szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych, to tylko niektóre z korzyści mieszkania w dobrze zorganizowanej wspólnocie. W takich warunkach seniorzy mają możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia, uczestniczenia w

wydarzeniach kulturalnych i społecznych oraz korzystania z dostępnych na miejscu ułatwień, co przyczynia się do ich dobrostanu psychicznego i fizycznego.

 

Ewa Mróz, ekspert ds. Senior living, Fundacja ReVitaLife

Artykuł ukazał się w Głosie Seniora nr 73 

Udostępnij:

Powiązane posty

Mieszkać wygodnie znaczy żyć godnie – kampania z Głosem Seniora

Miejsce zamieszkania odgrywa kluczową rolę dla jakości i długości życia seniorów, a niedostosowanie mieszkań często wiąże się z wykluczeniem seniorów z wielu obszarów życia. Z tego powodu we współpracy z Głosem Seniora rozpoczynamy serię publikacji poświęconych sytuacji mieszkaniowej seniorów w kampanii „Mieszkać wygodnie znaczyć żyć godnie”. Przyjrzymy się obecnej sytuacji, potrzebom oraz rozwiązaniom znanym w Polsce oraz za granicą.

Read More

Stan zdrowia psychicznego seniorów w Polsce

Dużo o kondycji psychicznej polskich seniorów mówią dane NFZ. W 2021 roku 1,52 mln Polaków wykupiło leki przeciwdepresyjne, z czego 46,6% stanowiły osoby 55+. Według raportu w 2021 największą grupę Polaków wykupujących leki przeciwdepresyjne była grupa…

Read More
error: